Skip to main content

Manipulacje powięziowe – terapia powięzi wg Stecco –  przesuwa uwagę terapeuty z leczenia skutków z powrotem na leczenie przyczyny.

 

Podejście to różni się od medycyny klasycznej, w której, gdy dany narząd daje objawy, to tylko on poddawany jest badaniu. Gdy określony obszar układu mięśniowo-szkieletowego daje objawy, to sprawdza się tylko ten wyodrębniony rejon. W terapii powięzi uznajemy wagę równowagi fizjologicznej całego systemu. Badamy powiązania występujące na poziomie całego układu mięśniowo-szkieletowego jak i na poziomie całego układu trzewnego. Następnie sprawdzamy powiązania pomiędzy tymi dwoma systemami. Korygujemy przyczyny zaburzenia równowagi aby tym samym pozwolić całemu systemowi wrócić do jego fizjologicznej równowagi.

Terapia powięzi jest obecnie najskuteczniejszym i najbardziej trwałym rodzajem metody leczenia schorzeń i nieprawidłowości w obrębie narządu ruchu.
Powięź jest w rzeczywistości błoną zdolną koordynować wszystkie zmienne występujące w danym ruchu. Przez długi czas nie rozumiano jednak jej roli. Uważano, że to układ nerwowy niepodzielnie steruje działaniem mięśni. Taka niekompletna analiza jednostek zawiadujących ruchem doprowadziła do nakierowania praktyki klinicznej wyłącznie na leczenie skutków – bólu jako choroby. Dlatego leczenie skupiało się na podawaniu leków. W terapi powięzi wykorzystuje się obecność szczególnych punktów, które są w stanie wywoływać ból i zaburzać równowagę.

Zajmujemy się leczeniem dysfunkcji układu ruchu, tj.: bóle kręgosłupa, bóle głowy, dyskopatie, bóle stawowe, nerwiak Mortona, zespół kanału nadgarstka, czy tendinopatie (łokieć tenisisty, golfisty, ostroga piętowa). Leczymy też czynnościowe zaburzenia dysfunkcji wewnętrznych, poszukując ich przyczyn. Są to m.in.  kłopoty z przełykaniem, wrażenie ściskania w klatce piersiowej, tachykardia, astma, zapalenie żołądka i przełyku, zaparcia, biegunki, wzdęcia, zapalenia pęcherza, nietrzymanie moczu i bolesne miesiączkowanie oraz obrzęki.

Jeśli miewasz objawy trzewne, a w badaniach obrazowych lub laboratoryjnych nie ma żadnych nieprawidłowości to prawdopodobnie doszło do czynnościowego zaburzenia powięzi. W konsekwencji prowadzi to do nieprawidłowej pracy narządu a następnie również do zaburzeń w układzie ruchu.

Dowiedz się więcej o terapii powięzi oraz o najnowszych badaniach na jej temat oglądając ten film.