Skip to main content

Łańcuchy mięśniowe i stawowe G.D.S.

Metoda łańcuchów mięśniowych i stawowych G.D.S. jest zarówno podejściem zapobiegawczym jak i terapeutycznym. Zajmuje się ona powiązaniami między mechaniką ciała a sposobem funkcjonowania. Wykłada się ją dla fizjoterapeutów, ale w formie nawyków, które należy wypracować u pacjenta. Metoda jest w zasadzie przeznaczona dla każdego, kto chce zatroszczyć się o własny dobrostan. Jeśli chodzi o profesjonalistów, metoda ta stara się zaoferować im sposób obserwacji, pomiary, testy, rygorystyczne analizy i interpretacje oraz szeroki wachlarz narzędzi terapeutycznych. Wszystkie części ciała zależą od siebie wzajemnie a system mięśniowo-powięziowy ułożony w łańcuchy łączy części ciała między sobą. Ponadto jest też narzędziem wyrazu psychiczno-cielesnego – naszego stanu napięć, naszych emocji, uczuć i sposobu bycia. Wyraża się poprzez system mięśniowo-powięziowy, co wywiera wpływ na postawę, oddychanie i gesty.

Kiedy napięcia czy zachowania powtarzają się i przedłużają, pojawia się nadmiar napięcia mięśniowego, umiejscawiający się i stopniowo obejmujący coraz bardziej pewne specyficzne mięśnie. Wywołuje to w ciele pasma napięcia mięśniowego. Mechanizm ten determinuje stopniowo serię przemieszczeń stawowych, które określamy mianem ciągu stawowego.

Twórczyni metody łańcuchów mięśniowych i stawowych G.D.S. określa konkretne grupy mięśni, których ciało używa do wyrażania się i które działając zbyt intensywnie mogą skutkować łańcuchami napięcia, wiążącego w usztywnionej postawie, zmniejszając tym samym swobodę ruchu i niosąc ze sobą pewne konsekwencje.

Znanych jest 6 podstawowych typów psychofizycznych oraz odpowiadających im postaw ciała.

  • AM – człowiek o postawie skulonej, lękowy, czuły. Napięcia pojawiają się w jego ciele zwłaszcza w obszarze klatki piersiowej, brzucha oraz przepony.
  • PM – człowiek egocentryczny i przygaszony. Napięcia zlokalizowane są przede wszystkim w okolicach potylicy, kości krzyżowej oraz stopach.
  • PA – człowiek wyniosły, dumny, wydający się zawieszony na sznurku. Napięcie dotyka odcinka szyjnego i piersiowego oraz towarzyszy mu ból odcinka lędźwiowego.
  • AL – osoby funkcjonujące w tym łańcuchu są bardziej introwertykami, analityczne, dokładne, lubiące ciszę i porządek. Ciało rotuje się do wewnątrz.
  • PL – osoby funkcjonujące w tym łańcuchu są bardziej ekstrawertykami, silna, pewna siebie, osoba, wrażliwa. Napięcia dotykającego obręczy barkowej, odcinka szyjnego i lędźwi oraz bioder.
  • AP – człowiek o postawie wyniosłej i pewnej siebie, skłonny do depresji. Napięcia zlokalizowane w przeponie, brzuchu i odcinku szyjno-piersiowym.

Metoda łańcuchów mięśniowych ma wiele wskazań co do stosowania. Jeśli chodzi o samo zapobieganie, technika ta pozwala zoptymalizować możliwości ciała poprzez lepsze codzienne kierowanie napięć powiązanych z zachowaniem oraz uświadomieniem właściwych gestów. Na polu terapii, metoda ta powraca do przyczyn różnych patologii (bóle szyi, ból lędźwiowy, lumbago, zwyrodnienie stawów).

Sprawdź w czym możemy Ci pomóc.