Skip to main content

Bardzo często w naszym gabinecie pacjenci pytają nas jaka aktywność ruchowa będzie dla nich dobra? Co robić po pracy aby kompensować 8 godzin siedzenia? Basen? Bieganie? Siłownia? Nordic Walking? Fitness? Ścianka wspinaczkowa? Rower? Jest tego sporo ale trzeba się zastanowić co będzie dla każdego najlepsze. Przede wszystkim spędzenie wolnego czasu powinno być przyjemnie, więc nie ma sensu zmuszać się do czegoś czego się nie lubi.

Warto też zastanowić się nad taką aktywnością ruchową, która będzie przeciwieństwem naszej pracy. Jeśli więc dużo siedzimy to jazda na rowerze – gdzie znowu siedzimy (kręgosłup zgięty kolejne godziny) może nie będzie idealna… W takiej sytuacji Nordic Walking, ścianka wspinaczkowa, bieganie czy basen (najlepiej kraulem – ale basen nie powinien być naszą główną aktywnością) będą odpowiedniejsze. Jeśli natomiast ktoś w pracy dużo stoi, biega to wtedy rower jak najbardziej.

Oczywiście pamiętamy, że przede wszystkim przyjemność. Najważniejsze, żeby się ruszyć. Osobom, które z powodu wieku lub gorszego stanu zdrowia nie mogą być już tak aktywne można polecić spacery, które regularne też przyniosą korzyści. Wystarczy 3-4 razy tygodniowo po 30-45 minut.

Aktywności ruchowe lub sporty najbardziej uznane za przeciążające i kontuzjogenne to w kolejności siatkówka, podnoszenie ciężarów i pływanie.

Pamiętaj, że aktywność ruchowa to zdrowie, sport to często przeciążenia. Dopasuj to do swojego trybu życia i wcześniejszej aktywności.

Obejrzyj film o powięzi aby dowiedzieć się więcej jak aktywność wpływa korzystnie na Twoje ciało!