• Pierwsza wizyta

 • Pierwsza wizyta jest wizytą konsultacyjną, podczas której przeprowadzamy wywiad, zapoznajemy się z dokumentacją medyczną (jeśli jest) oraz przeprowadzamy testy ruchowe i badanie manualne.

  Jeśli masz zabierz ze sobą wyniki badań obrazowych (zdjęcie RTG, badanie tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego, USG lub inne).

  Przed wizytą postaraj przypomnieć sobie historię Twoich dolegliwości (od kiedy, jak się zaczęło, czy i jak ból zmieniał się w trakcie jego trwania, czy wcześniej miałeś(aś) inne lub podobne dolegliwości, które ruchy i czynności nasilają Twój problem a które go zmniejszają).

  Równie istotne jest aby przypomnieć sobie wcześniejsze bóle, urazy oraz większe choroby - mogą być one czasem pierwotną przyczyną obecnych dolegliwości - nawet jeśli są zlokalizowane daleko od obecnego miejsca bólu.

  W trakcie testów ruchowych i badania manualnego powinieneś(aś) być w bieliźnie, ponieważ tylko wtedy można określić stopień napięcia mięśni/powięzi w różnych częściach ciała oraz ocenić postawę ciała. Żeby było bardziej komfortowo dla Ciebie prosimy o zabranie własnego ręcznika.

  Wywiad, testy ruchowe i badanie manualne prowadzą do odnalezienia struktur objętych schorzeniem, które objawiają się różnymi problemami funkcjonalnymi. Następnie na podstawie zebranych informacji planujemy terapię, w której ustalamy, wspólnie z pacjentem cele terapii.

  Terapia nie może opierać się wyłącznie na ustalonym wcześniej rozpoznaniu lekarskim.